Márton János
Romániai magyar
közoktatási kataszter 2017-2018
 

 
 
 
  kataszterek    » Romániai magyar közoktatási kataszter 2017-2018
iskolák

a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

 
óvodák

a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

 
település

a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

 
 
       

  kapcsolódik  
 
» az adatbázisról




   
keresés
 
       
   
az adatbázis
Untitled Document

Romániai magyar közoktatási kataszter

–útmutató az adatbázishoz –

 

  • A KATASZTER MEGJELENÍTÉSE A HONLAPON

Az eredeti elképzelésnek megfelelően a kataszternek két funkciója lenne:

  1. leíró/ismertető funkció – a romániai magyar nyelvű oktatás intézményeire vonatkozó egy tájékoztató adatbázis (amilyen az Adatbankban jelenleg fent levő oktatási kataszter – https://kataszter.adatbank.ro),
  2. összesítő/elemző funkció – többrétegű keresést és adatok különböző szempontok szerinti összesítését lehetővé tevő, elsősorban különféle elemzésekhez támpontot adóadatbázis.

 

I. A leíró/ismertető funkció tulajdonképpen egy három szintből álló adatbázis lenne, amelynek az első szintje a megye, második szintje az intézménylista, harmadik szintje az intézményi adatlap. Ennek megfelelően a honlapra feltöltve az adatbázis szerkezete az erdélyi népszámlálási adatbáziséhoz (https://nepszamlalas.adatbank.ro)hasonló lenne:

  1. A kataszter első oldalán a megyék listája szerepelne betűrendben felsorolva.
  2. Minden megyenév egy link lenne, amely mögött az adott megyében működő intézmények szerepelnének felsorolva (az adatbázis Megye nevű /D jelű/ oszlopából derül ki, hogy az intézmény melyik megyéhez tartozik). A megyéken belül az intézmények megjelenítési sorrendjét az adatbázis Sorszám nevű oszlopa (A oszlop) határozza meg, az itt szereplő sorszámok növekvő sorrendjében kell kiíratni az intézményeket. (Tehát pl. Arad megye esetében a lista az 1–47. sorszámú intézményeket tartalmazná, Bákó megye esetében a 48–53. sorszámú intézményeket a sorszámok sorrendjében stb.). Az intézmények nevét magyarul és románul is fel kell tüntetni, a következőképpen:
  • Elöl a magyar név (Intézmény magyar neve nevű /B jelű/ oszlop), utána zárójelben a település (Település magyar neve /F jelű/ oszlop),
  • A magyar név után vagy alatt (annak függvényében, hogy a hosszabb intézménynevek esetében ez hogyan mutatna jobban) a román név (Intézmény hivatalos román neve /C jelű oszlop/). Utóbbi eleve tartalmazza a település román nevét, így azt külön nem kell kiíratni.
  1. Az intézmények listáján meg kell jelennie az intézményei hierarchiának is, a következő formában (hasonlóképpen, mint a népszámlálási adatbázisban):
  • Kiemelve az önálló jogi személyiséggel rendelkező intézmények neve: magyar név félkövérrel és valamilyen színnel jelölve, román név normál betűtípussal, ugyanazzal a színnel, mint a magyar. Ezek a Jogi státusz nevű /X jelű/ oszlopban az 1-es kóddal ellátott intézmények.
  • Ezek alatt a jogi szempontból hozzájuk tartozó, önálló jogi személyiséggel nem rendelkező intézmények, a felettes intézmény nevéhez képest behúzással: magyar név félkövérrel, de színes kiemelés nélkül, a román név normál betűtípussal). Ezek a Jogi státusz nevű /X jelű/ oszlopban a 2-es kóddal ellátott intézmények.
  • Az, hogy valamely önálló jogi személyiséggel rendelkező intézménynek van-e alárendelt intézménye és melyek ezek, az Alárendelt intézmények SIIIR-kódja nevű /AB jelű/ oszlopból derül ki, a fordított kapcsolat – melyik önálló intézményhez tartozik jogilag az alárendelt intézmény –, a Felettes intézmény SIIIR-kódja nevű /X jelű/ oszlopból. Ezekben az oszlopokban a kereszthivatkozások (a felettes vagy az alárendelt intézményekre való utalások) alapja az intézmények egyedi azonosító kódja (az ún. SIIIR-kód), amely az Intézményi azonosító (SIIIR-kód) nevű oszlopban szerepel az adatbázis minden intézménye esetén.
  1. Az intézménynevek szintén linkek lennének, amelyek mögött ott szerepelne az ún. intézményi adatlap – ennek szerkezetére vonatkozóan lásd az Intezmenyi_adatlap.docx nevű dokumentumot. (Amennyiben a román név a magyar közvetlen folyatásaként következne, a link a teljes sorra kerülne, amennyiben a román név a magyar alatt, külön sorban lenne, elég volna csak a magyar név mögé linket tenni.) Ez alól van néhány kivétel: vannak olyan esetek, amikor valamely alárendelt intézménynek olyan felettes intézménye van, amelyben nincs magyar tannyelvű oktatás, tehát utóbbi nem szerepel az adatbázisban. Ezekben az esetekben a Felettes intézmény SIIIR-kódja nevű /X jelű/ oszlopban az NR jelölés található. Itt az intézménylistán az intézményi hierarchiában a felettes intézmény magyar és román nevét a Felettes intézmény magyar neve /Z oszlop/ és a Felettes intézmény román neve /AA oszlop/ alapján kellene kiíratni (használva az önálló jogi személyiséggel rendelkező intézményekre vonatkozó jelölést/kiemelést , és itt a név mögött nem lenne link és adatlap (lévén, hogy ezek az intézmények az adatbázisban nem szerepelnek).

II.Az összesítő/elemző funkció tulajdonképpen egy kétfunkciós, többrétegű keresőt jelentene az adatbázishoz. A keresést legalább az alábbi kilenc szempont (változó) szerint lehetővé kellene tenni:[1]

  • (1)megye
  • (2)településtípus
  • (3)közigazgatási besorolás
  • (4)tulajdonjogi helyzet
  • (5)finanszírozás
  • (6)oktatás típusa
  • (7)tannyelv
  • (8)jogi státusz
  • (9)oktatási szint

A keresőt oly módon kellene kialakítani, hogy egyszerre több (akár mind a kilenc) szempont esetében ki lehessen választani a kívánt opciót/kategóriát, az eredmények pedig a fent említett két funkció valamelyikének megfelelően jelenjenek meg. Ehhez szükség lenne egy külön opcióra, ahol a felhasználó a két funkció közül kiválaszthatja azt, amire szüksége van: 

  • adatlapok közötti keresés – ezt az opciót kiválasztva a keresés eredménye egy intézménylista lenne: azok az intézmények szerepelnének felsorolva, amelyekre érvényesek a felhasználó által megjelölt szempontok;
  • létszámadatok összesítése – ezt az opciót kiválasztva a keresés eredménye számok lennének: azoknak a csoportoknak/osztályoknak a száma, és az ezekben tanuló gyerekek/diákok száma, amelyekre érvényesek a felhasználó által megjelölt szempontok.

Tehát ha pl. a felhasználó a Hargita megyei falusi iskolák közül a kizárólag magyar tannyelven oktató, önálló jogi intézményekről szeretne adatokat, a keresésnél az első funkciót kiválasztva egy intézménylistát kapna eredményül (amelyek mögött link formájában ott lennének az adatlapok), a második funkciót kiválasztva pedig két szám lenne az eredmény, az egyik a feltételt teljesítő intézményekben működő osztályok/csoportok összesített száma, a másik a tanulók száma. Fontos: a létszámadatokra vonatkozó oszlopokban néhány esetben adathiány van, ezeknél az N/A jelölés szerepel. Az adatlapokon a megfelelő rubrikában ezeknek ebben a formában kell megjelenniük, de az összesítések során figyelni kell arra, hogy ezek 0 értékként kerüljenek beszámításra és ne generáljanak hibaüzenetet.

 

  • A KATASZTER SZERKEZETE

A kataszter négy nagyobb szerkezeti egységből áll:

I. Oktatási intézmény megnevezése

II. Azonosító és elérhetőségi adatok, intézményvezetés

III. Oktatás szerkezete és egyéb intézményi adatok

IV. Létszámadatok

A fenti szerkezeti egységeken belüli adattípusokhoz az alábbiakban felsorolt magyarázatoknál utalások vannak az intézményi adatlapra, és mind a magyarázatoknál, mind az adatlapon fel van tüntetve annak az Excel-oszlopnak a betűjele, amelyből át kell venni az illető rubrikába szereplő adatot.

I. Oktatási intézmény megnevezése (zöld fejlécű egység és oszlopok az adatbázisban, A–C)

  • Sorszám: az itt szereplő adatok sehol nem kell megjelenjenek, ennek mindössze az intézményekhonlapon történő megjelenítési sorrendjében van szerepe. Ezt a sorrendet kell követni minden megjelenítésnél, tehát ha a felhasználó kereséssel szűkíti a listát, a sorrend akkor sem változna, csak a keresési kritériumokat nem teljesítő intézmények maradnának ki.
  • Intézmény magyar neve: három helyen kell megjelenjen: 1. az intézmények megyéken belüli felsorolásánál és 2. az első funkció szerinti keresés eredményei között – mindkét esetben zárójelben utána a település magyar nevével, félkövérrel kiemelve (az önálló intézményeknél színessel is, ahogy fentebb, A kataszter megjelenítése a honlaponcímű részben szerepel) –; 3. az intézményi adatlapon, címként (félkövérrel, színessel kiemelve), településnév nélkül (az külön rubrikába kerül az adatlapon) /B oszlop/.
  • Intézmény román neve: három helyen kell megjelenjen: 1. az intézmények megyéken belüli felsorolásánál és 2. az első funkció szerinti keresés eredményei között, a magyar név után – mindkét esetben azzal megegyező színű és méretű, de nem félkövér betűvel –, valamint 3. az intézményi adatlapon, címként (a magyar név alatt, azzal megegyező színben, de nem félkövér betűvel). /C oszlop/

II. Azonosító és elérhetőségi adatok, intézményvezetés (sárga fejlécű egység és oszlopok az adatbázisban, D–R)

  • Intézményi azonosító (SIIR-kód): az intézmény egyedi azonosító kódja, egy helyen szükséges kiíratni: az intézményi adatlap megfelelő rubrikájánál./D oszlop/ Emellett fontos szerepe van az intézmények közötti hierarchia azonosításában, az adatbázisban szereplő intézmények összekapcsolásában.
  • Megye:a kataszter főoldalán kell megjelennie, illetve az intézményi adatlapon, a megfelelő rubrikában./E oszlop/ A keresőben az egyik keresési szempont (1).
  • Település magyar neve: két helyen kell megjelennie: az intézmények felsorolásánál a magyar nyelvű név után zárójelben, valamint az intézményi adatlapon a megfelelő rubrikában./F oszlop/
  • Település román neve: egy helyen kell megjelennie: az adatlapon, a magyar településnév után, zárójelben./G oszlop/
  • Településtípus: egy helyen kell megjelennie: az intézményi adatlap megfelelő rubrikájában./H oszlop/ A keresőben az egyik keresési szempont (2). Az adatbázisban a kategóriák kód formájában szerepelnek, az intézményi adatlapon szövegesen kell megjeleníteni őket:

0

megyeszékhely város

1

város

2

falu

 

  • Település közigazgatási besorolása: egy helyen kell megjelennie: az intézményi adatlap megfelelő rubrikájában. /I oszlop/ A keresőben az egyik keresési szempont(3). Az adatbázisban a kategóriák kód formájában szerepelnek, az intézményi adatlapon szövegesen kell megjeleníteni őket:

1

községközpont

2

beosztott település

 

  • Közigazgatási központ:egy helyen kell megjelennie: az intézményi adatlap megfelelő rubrikájában. /J oszlop/
  • Postacím: egy helyen kell megjelennie: az intézményi adatlap megfelelő rubrikájánál. /K oszlop/Néhány intézmény esetében nincs utcanév, ott a házszám előtt a - jelölés szerepel, néhány esetben pedig hiányzik a cím, ott a N/A jelölés. Ezek ebben a formában kell megjelenjenek az adatlapon.
  • Telefonszám:egy helyen kellmegjelennie: az intézményi adatlap megfelelő rubrikájánál./L oszlop/
  • Fax: egy helyen kellmegjelennie: az intézményi adatlap megfelelő rubrikájánál. /M oszlop/Ahol hiányzik, ott a – jelölés szerepel.
  • E-mail:egy helyen kellmegjelennie: az intézményi adatlap megfelelő rubrikájánál. /N oszlop/Ahol hiányzik, ott a – jelölés szerepel.
  • Honlap: egy helyen kellmegjelennie: az intézményi adatlap megfelelő rubrikájánál. /O oszlop/Ahol hiányzik, ott a – jelölés szerepel.
  • Facebook-oldal: egy helyen kellmegjelennie: az intézményi adatlap megfelelő rubrikájánál. /P oszlop/Ahol hiányzik, ott a – jelölés szerepel.
  • Igazgató: egy helyen kellmegjelennie: az intézményi adatlap megfelelő rubrikájánál. /Q oszlop/Ahol hiányzik, ott a N/A jelölés szerepel, ahol nem releváns az információ, ott a – jelölés.
  • Igazgatóhelyettes: egy helyen kellmegjelennie: az intézményi adatlap megfelelő rubrikájánál. /R oszlop/Ahol hiányzik, ott a N/A jelölés szerepel, ahol nem releváns az információ, ott a – jelölés.

 

III. Oktatás szerkezete és egyéb intézményi adatok (narancssárga fejlécű egység és oszlopok az adatbázisban, S–AD)

  • Tulajdonjogi helyzet: egy helyen kellmegjelennie: az intézményi adatlap megfelelő rubrikájánál./S oszlop/ A keresőben az egyik keresési szempont (4). Az adatbázisban a kategóriák kód formájában szerepelnek, az intézményi adatlapon szövegesen kell megjeleníteni őket:

 

1

állami

2

magán

 

  • Finanszírozás: egy helyen kellmegjelennie: az intézményi adatlap megfelelő rubrikájánál. /T oszlop/ A keresőben az egyik keresési szempont (5). Az adatbázisban a kategóriák kód formájában szerepelnek, az intézményi adatlapon szövegesen kell megjeleníteni őket:

1

költségvetés (ingyenes)

2

tandíjas

  • Oktatás típusa: egy helyen kellmegjelennie: az intézményi adatlap megfelelő rubrikájánál./U oszlop/A keresőben az egyik keresési szempont (6). Az adatbázisban a kategóriák kód formájában szerepelnek, az intézményi adatlapon szövegesen kell megjeleníteni őket:

1

normál (tömeg)

2

speciális (inkluzív)

3

normál és speciális

 

  • Oktatás nyelve (felsorolás): egy helyen kellmegjelennie: az intézményi adatlap megfelelő rubrikájánál./V oszlop/ Az adatbázisban a kategóriák kód formájában szerepelnek, az intézményi adatlapon szövegesen kell megjeleníteni őket. Vannak több tannyelven is oktató intézmények, ezeknél az összes nyelv fel van sorolva, vesszővel elválasztva egymástól, az adatlapon szintén felsorolt formában kell megjeleníteni őket:

1

magyar

2

román

3

német

4

roma

5

szlovák

6

ukrán

  • Tannyelv (kategóriák):az intézményi adatlapon nem kell megjelennie, a keresőben viszont az egyik keresési szempont (7).
  • Jogi státusz: egy helyen kellmegjelennie: az intézményi adatlap megfelelő rubrikájánál. /X oszlop/ A keresőben az egyik keresési szempont (8). Az adatbázisban a kategóriák kód formájában szerepelnek, az intézményi adatlapon szövegesen kell megjeleníteni őket:

1

jogilag önálló

2

alárendelt

  • Felettes intézmény SIIIR-kódja: az adatlapon nem kell megjelenjen, az intézmények közötti hierarchikus viszonyok azonosításában van szerepe. Csak az alárendelt intézmények esetében van feltöltve (a jogilag önálló intézményeknél a - jelölés szerepel), és csak azokban az esetekben szerepel a tényleges kód, ahol a felettes intézményben van magyar nyelvű oktatás (tehát szerepel az adatbázisban). A többi intézmény esetében nem releváns az adat, mivel a felettes intézményeik nem szerepelnek az adatbázisban, így a kódkapcsolás nem lehetséges. Ezekben az esetekben a NR jelölés szerepel, itt a két következő oszlopban van feltüntetve a felettes intézmény magyar és román neve, amit a különböző listázásoknál kell használni.
  • Felettes intézménymagyar neve:csak azoknálaz alárendelt intézményeknélvan kitöltve, amelyek felettes intézménye nem szerepel az adatbázisban (előző oszlopban NR jelölés). Innen kell átvenni az intézmény magyar nevét az adatlapra (zárójelben fel van tüntetve a település) /Z oszlop/, valamint a megyéken belüli intézménylistákhoz és a keresések eredményeinek kilistázásához is. A nevek mögött nem lesz link.
  • Felettes intézmény román neve: csak azoknálaz alárendelt intézményeknél van kitöltve, amelyek felettes intézménye nem szerepel az adatbázisban. Az adatlapon nem kell feltüntetni, a megyéken belüli intézménylistákhoz és a keresések eredményeinek kilistázásához viszont innen kell átvenni a nevet. A nevek mögött nem lesz link.
  • Alárendelt intézmények SIIIR-kódja: csak azoknál a jogilag önálló intézményeknél van kitöltve, amelyek alárendeltségében működik legalább egy intézmény. A rubrikában az alárendelt intézmény(ek) SIIIR-kódja(i) szerepel(nek), szükség esetén vesszővel elválasztva. Ebben a formában nem kell megjelenjen az adatlapon, ott a kód helyett az intézmény magyar neve (zárójelben a település) kell szerepeljen a megfelelő rubrikában /AB oszlop/, minden intézményt új sorban feltüntetve. A megyék szerinti intézménylistákon innen kerülnek azonosításra a jogilag önálló intézményekhez tartozó alárendelt intézmények, viszont ott sem a kód, hanem a magyar név (zárójelben a települése) és a román név fog szerepelni.
  • Oktatás szerkezete (elérhető oktatási szintek):egy helyen kellmegjelennie: az intézményi adatlap megfelelő rubrikájánál. /AC oszlop/ A keresőben az egyik keresési szempont (9). Az adatbázisban a kategóriák kód formájában szerepelnek, az intézményi adatlapon szövegesen kell megjeleníteni őket:

0

bölcsőde

1

óvoda

2

elemi (0-4. osztály)

3

általános (5-8. osztály)

4

szakképzés (9-10/11. osztály)

5

líceum (9-12/13. osztály)

6

posztlíceum

  • Magyar tannyelvű oktatás szerkezete (magyar nyelven elérhető oktatási szintek): ugyanaz, mint az előző pontban, csak az intézményben működő magyar tannyelvű oktatásra vonatkozóan.Egy helyen kellmegjelennie: az intézményi adatlap megfelelő rubrikájánál/AD oszlop/, kódok helyett szöveges formában, ugyanazokat a kategóriákat használva.

IV. Létszámadatok (kék fejlécű egység és oszlopok az adatbázisban, AE–BY)

Ezek az adatok az intézményi adatlapok megfelelő rubrikáiban kell megjelenjenek, illetve a keresés során fontosak, a különböző szempontok (változók) szerinti összesítéseknél.

  • Összesített intézményi adatok: intézményi adatlap, 1. táblázat/AE és AF oszlop/
  • Magyar tannyelvű oktatás összesített adatai: intézményi adatlap, 1. táblázatAG és AJ oszlop/Az összesített adatok mellett három kategória szerinti bontásban szerepelnek az adatok, ebből az alábbi kettő kell szerepeljen az adatlapon összesítve is:
  • összevont oktatás:intézményi adatlap, 1. táblázat /AH és AK oszlop/Néhány intézmény esetében adathiány van, itt a N/A  jelölés szerepel, amit ebben a formában meg kell jeleníteni a táblázatban.
  • speciális (inkluzív) oktatás: intézményi adatlap, 1. táblázat/AI és AL oszlop/
  • Magyar tannyelvű oktatás szintek szerint lebontott adatai: hét oktatási szintre vannak lebontva az adatok:
  • bölcsőde: intézményi adatlap, 1. táblázat./AM és AN oszlop/
  • óvoda: intézményi adatlap, 1. táblázat./AO–AV oszlopok/
  • elemi: intézményi adatlap, 1. táblázat./AW–BB oszlopok/
  • általános: intézményi adatlap, 1. táblázat./ BC–BH oszlopok/
  • szakképzés: intézményi adatlap, 1. táblázat./ BI–BL oszlopok/
  • líceum: intézményi adatlap, 1. táblázat./ BM–BP oszlopok/
  • posztlíceum:intézményi adatlap, 1. táblázat./ BQ–BR oszlopok/
  • Magyar nyelvű középiskolai és posztlíceumi szakkínálat: csak azoknak az intézményeknek az adatlapján kell megjelennie a táblázatnak, ahol van magyar nyelvű középiskolai vagy posztlíceumi oktatás.Erre vonatkozóan van egy külön változó (Táblázat az adatlapon – BS oszlop), ahol kóddal jelöltem a táblázat szükségességét:

0

nem (nem szükséges az adatlapon a szakkínálatra vonatkozó táblázat)

1

igen (szükséges az adatlapon a szakkínálatra vonatkozó táblázat)

A táblázaton belül az egyes oktatási szintek külön rubrikaként szerepelnek, ezen belül az adatokat vesszővel elválasztva kell felsorolni. /BT–BX oszlopok/

  • Megjegyzés:egy helyen kellmegjelennie: az intézményi adatlap megfelelő rubrikájánál. /BY oszlop/

 



[1] Ezekre vonatkozóan lásd a magyarázatokat alább, az adatbázis szerkezetének ismertetésénél.

 
   
(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2024
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék